SS Jeremiah O’Brien

o-brien_01(USA 2017) Pokud jako milovníci máte náhodou cestu do Sanfran (San Franciska), neměli byste si nechat ujít prohlídku tamních muzejních plavidel. Takovou je i SS Jeremiah O’Brien, jedna ze tří posledních dochovaných nákladních lodí slavné válečné řady 2710 jednotek Liberty a účastnice vylodění v Normandii v červnu 1944.

o-brien_02SS Jeremiah O’Brien je lodí třídy EC2-S-CI, která byla postavena za pouhých 56 dní (!) v loděnicích New England Shipbuilding Corp. v Jižním Portlandu ve státě Maine. Do služby vstoupila19. června 1943 a zprvu byla nasazena do konvojů, směřujících do Evropy. Celkem podnikla čtyři přeplavby Atlantiku a během Dne D se podílela na námořní operaci Neptun, která byla součástí vylodění v Normandii.

Poté byla poslána na tichomořské bojiště, kde strávila 16 měsíců v jižním Pacifiku, v Indiku a objevila se rovněž v Chile, Peru, na Nové Guineji, Filipínách, Indii, Číně a Austrálii.

o-brien_03Po skončení války byla většina lodí řady Liberty vyřazena z provozu, nicméně mnoho z nich bylo následně prodáno zahraničním i domácím zájemcům. Část pak bylo ponechána v rezervě pro případ nezbytné reaktivace. Tento osud potkal i loď Jeremiah O’Brien, která byla zakonzervovaná a dalších 33 let strávila u rezervní flotily v Suisun  Bay.

o-brien_04V 70. letech ožila myšlenka na zrestaurování lodi jako symbolu boje za svobodu. V pozadí záměru stál kontradmirál Thomas J. Patterson, který později uvedl, že prodej lodi šrotu se neustále odkládal pro její relativně dobrý stav.

Skupina dobrovolníků z National Liberty Ship Memorial (NLSM) v čele s kapitán Edwarde MacMichalem (ředitel NLSM) získala Jeremiah O’Brien za účelem obnovy v roce 1979. V té době byla v podstatě už poslední lodí na kotvišti. Přesto vzbudilo nemalé překvapení, že obstarožní parní stroj, který loď kdysi poháněl, byl ve velmi dobré kondici a v květnu mohla zamířit do doku v San Francisku vlastní silou!

o-brien_05

Po renovaci loď nalezla místo u mola při pevnost Fort Mason a v roce 1986 byla vyhlášenaza národní historickou památku. Nicméně ještě jedna její slavná chvíle měla přijít. A to v roce 1994, kdy jí bylo na základě splněných parametrů pro oceánskou plavbu povoleno zúčastnit se oslav u půl stoletého výročí vylodění v Normandii.

o-brien_06Loď se tak vypravila od Zlaté brány (Golden gate) podél západního pobřeží Spojených států a Mexika do Panamského průplavu a poprvé od války opět zamířila přes Atlantik do Francie. Posádku tehdy tvořili dobrovolníci z řad válečných veteránů a několik kadetů z Kalifornské námořní akademie.

Dnes loď stále podniká kratší plavby například do Seattlu nebo do San Diega a v roce 1997 posloužily záběry z její strojovny pro hollywoodský velkofilm Titanic.

 Text ©-FK-

Foto © M. Kuník & archiv -CC-

 

Komentáře nejsou povoleny.