Somálští piráti z Hollywoodu

Somálští piráti z Hollywoodu

(INDICKÝ OCEÁN) Ve většině romantických filmů zpravidla vystupují piráti a bukanýři jako ti správní hrdinové, bojující proti proradným guvernérům a jiným představitelům úřední moci. Nejnovější „pirátský“ film z hollywoodské produkce, který má přijít do kin v březnu 2013, je však z poněkud jiného soudku. Jeho ústředním hrdinou totiž není žádný muž se šátkem hlavě, černou páskou přes oko,  jednou nohou a šavlí v ruce, ale muž na opačné straně lodního pažení – poctivý obchodní kapitán Richard Phillips. A co víc, v jeho případě nejde vůbec o příběh vymyšlený od stolu, ale skutečnou událost, která před třemi lety plnila obrazovky televizí a první stránky novin a internetových portálů.

Na jaře 2009 se kapitán Phillips (53) plavil s dvacetičlennou posádkou na lodi Maersk Alabama do keňského přístavu Mombasa. Na palubě měl mimo jiné 5000 tun potravinové a zdravotní pomoci pro Keňu, Ugandu a Somálsko. Přibližně 240 námořních jihovýchodně od somálského přístavu Eyl však 8. dubna dostihla obří loď malá rychlá šalupa s po zuby ozbrojenými somálskými piráty.

Ti jak známo, řádí ve východoafrických vodách od počátku minulého dekády, a Maersk Alabama nebyla jich první ani poslední obětí. Nicméně právě s ní jsou spojeny dramatické okamžiky, příznačné pro boj přepadených lodí s piráty, lhostejno, zda se píše 21. či jiné století. Kvartet pirátů pronikl na palubu nákladního plavidla přes záď, ale posádka americké lodi projevila až neočekávanou neohroženost. Strojníkům se podařilo nejen potopit pirátský člun, ale poté se zabarikádovat v podpalubí a odpojit velitelský můstek od strojovny, takže loď nebylo možné řídit. Na velitelském můstku tehdy zůstal jen kapitán a dva muži. Piráti, vesměs sotva dvacetiletí výrostci, přitom postrádali nejen skrupule, ale také vzdělání, takže měli ve svých rukou sice velkou kořist, která jim byla ale toliko na dvě věci…

Strojníkům, vedených hlavním inženýrem, se dokonce podařilo odzbrojit a zajmout jednoho z pirátů (Abduhla Wal-i-Musiho) a osvobodit jednoho z rukojmích (Abu Thair Mohd Zahid Reza), a tak se ti zbývající rozhodli změnit taktiku. Spustili na moře záchranný člun – typické oranžové plavidlo s krytou palubou a zásobami na deset dní – a jako rukojmí, které hodlali směnit za tučné výkupné, nalodili i kapitána Richarda Phillipse.

Posádka Maersk Alabama se pokusila s piráty vyjednávat a nabídla jim za kapitána jejich zajatého komplice. Dokonce ho na důkaz upřímnosti propustila. Jenže na piráty a na ty somálské obzvlášť, žádná upřímnost neplatí. Ty vzali svého druha na palubu člunu a kapitána si samozřejmě ponechali.

To už samozřejmě vypukl poplach na nejvyšších místech nejen rejdařství Moller-Maersk Group, ale také US Navy a informován byl samozřejmě i Bílý dům. Důvod byl tentokrát nasnadě. Moller-Maersk Group je největší lodní společnost světa a patří k přednostním dopravcům amerického ministerstva národní obrany. V dubnu sice nevezla žádný strategický náklad (pomineme-li onu humanitární pomoc Východoafričanům), ale přece jen – aby si na palubu její lodi jen tak vyskakovali nějací umounění piráti?

Ještě v den přepadení lodi byly proto z Adenského zálivu vyslány k somálským břehům torpédoborec USS Bainbridge (DDG 96) a fregata USS Halyburton (FFD 40). Nad ránem 9. dubna dostihly Maersk Alabama, která pod velením prvního důstojníka a v doprovodu fregaty zamířila do Mombasy, kde byla zajištěna agenty FBI jako „místo činu“.

Mezitím velitel torpédoborce Bainbridge komandér Frank Castellano zahájil pronásledování pirátů. Ve snaze nevystavit kapitána Phillipse zbytečnému nebezpečí, Castellano oranžový člun pirátů sledoval v prvních dnech jen zpovzdálí. V noci z 11. na 12. dubna se však situace nečekaně zdramatizovala. Kapitán Philips využil situace, skočil do moře a pokusil se doplavat k torpédoborci. Nicméně piráti se rychle vrhli za ním a chytilo ho. V tu chvíli se situace stala zjevně nepřehlednou. Rozzuření piráti mířili na Phillipse svými kalašnikovy a Castellano dospěl k závěru, že déle už nelze váhat. Pro tento případ měl ostatně volnou ruku od samotného prezidenta Baracka Obamy.

Castellano vydal pokyn svým snajprům a ti několika přesně mířenými zásahy odživotnili tři piráty včetně jejich velitele Ali Aden Elmiho. Současně do akce zasáhla jednotka SEAL z výsadkové lodi USS Boxer (LHD 4), osvobodila Phillipse a zajala posledního piráta – Abdula Wali Múzu. Ten byl na palubě torpédoborce ošetřen a v New Yorku si později vyslechl obvinění z deseti trestných činů a rozsudek  v podobě třiatřiceti let vězení.

Z kapitána Phillipse se stal samozřejmě takřka okamžitě národní hrdina a jeho příběhu se okamžitě chopil Hollywood, respektive čtveřice producentů Scotty Rudin, Michael De Luca, Dana Bruneti a také slavný hollywoodský herec Kevin Spacey. Scénář k filmu zpracoval Billy Ray, režie se chopil Paul Greengrass a do titulní role kapitána Phillipse byla obsazena slavná hollywoodská hvězda Tom Hanks!

Komentáře nejsou povoleny.