Ruské hrátky s peklem

losarik-01(ARKTIDA 2019) Bylo to pomalu jako pecka z Aurory. Jakoby Rusům nestačila katastrofa jejich nukleární ponorky Kursk v srpnu 2000 a poté dovedně utajovaná série dalších, letos v létě se rozhodli znovu otestovat, co vydrží nejen nervy obyvatel této planety, ale planeta sama. V tomto případě prostřednictvím o něco menší, nicméně o to více utajované ponorky AS-12 Lošarik.

losarik-02*

Na palubě ponorky mělo dojít 1. července  Barentsově moři k nehodě (údajně požáru), při níž zahynulo 14 špičkových důstojníků ruského válečného námořnictva. v širším kontextu nicméně asi to nejzajímavější zaznělo na pohřbu obětí v Sankt Petěrburgu, kde bylo mimo jiné řečeno, že mohlo dojít ke „katastrofě planetárního rozsahu“!

*

Co se týče samotné ponorky, jedná se o jeden z typů, používaných pod hlavičkou Hlavního ředitelství hlubokomořského výzkumu (sic!), známého pod zkratkou GUGI. Tento orgán nicméně spadá pod válečné námořnictvo a do jeho činnosti má co mluvit i vojenská zpravodajská služba GRU. Proto kolem celé aféry tolik tajností a scestných blábolů o nehodě při „plnění vědecko-výzkumných úkolů“.

losarik-03*

Jen pro přesnost: Lošarik není žádný malý výzkumný batyskaf, byť mu má svou koncepcí blízko. Ve skutečnosti jde o ponorku na jaderný pohon, o jejíž velikosti hovoří jasnou řečí délka 75 metrů a výtlak cca 2000 tun! Tedy jen o málo méně, než měla první bojová ponorka na jaderný pohon v podobě amerického typu USS Nautilus. S batyskafem ji nicméně spojuje koncepce několika speciálních navzájem propojených gondol (hovoří se o pěti až sedmi) pro 25člennou posádku a pohonný systém uvnitř trupu, vyplněného mezi gondolami a vnějším pláštěm podle všeho nestlačitelnou kapalinou (u batyskafů typu Trieste to byl benzín nebo petrolej).

*

Rusové si nicméně v posledních dekádách libují v doslova gigantických ponorkách a s tím souvisí i další zajímavost kolem Lošariku. Prvotním určením této hlubinné ponorky jsou totiž tajné operace v hloubkách až do 6000 metrů, zatímco běžné ponorky na nukleární pohon se pohybují zpravidla v hloubkách do 500 metrů. A do míst tajných hlubinných operací je mají dopravovat právě ony obří ponorkové nosiče typu Delta IV nebo nejnověji Bělgorod, uzpůsobené pro ponor až do hloubky 1000 metrů!

losarik-04Obří ruské nosiče menších hlubinných ponorek tříd Yankee a Delta (označení v kódu NATO)

*

A co se skrývá pod komickými slovy ministra Šojgu, že „Lošarik prováděl důležitý výzkum zemské hydrosféry“? Na programu bylo evidentně tajné vojenské cvičení. I když ponorky typu Lošarik a spol. v současné době údajně nenesou výzbroj, její doplnění by ale i podle ruských zdrojů nemělo být velkým problémem.

*

Ponorky typu Lošarik zřejmě plní některé na pohled méně militaristické úkoly. V rámci současného soupeření o vliv nad tající Arktidou jde například o to, kdo si z jejích hlubin urve co největší claim pro těžbu ropy, plynu a dalších surovin z pod jejího dna. A zrovna Lošarik je údajně dobře vybaven i pro tyto úkoly.

Nicméně stejně tak se s nimi ale zjevně počítá i při plnění špionážních úkolů a bez významu není ani jejich schopnost ničit podmořské kabely nebo „nepřátelské“ podmořské stacionární objekty.

*

A takových cvičení se samozřejmě účastní početná flotila dalších plavidel, nacvičujících vzájemnou součinnost. Lošarik se přitom pohyboval v jejich dosahu (nakonec se ponorku i s oběťmi podařilo zachránit). Takže pokud by se jeho reaktor rozhodl napodobit Černobyl, následoval by bezpochyby v přítomnosti dalších reaktorů na palubách blízkých válečných plavidel (ponorek), možná i s plnými šachtami řízených střel s jadernými hlavicemi, docela zajímavý dominový efekt. A možná by se tak naplnil další z pozoruhodných snů Julese Verna z románu Na kometě. Jen s tím rozdílem, že by se do vesmíru vypravila namísto kusu Středomoří asi část Arktidy a následky by určitě neskončily happyendem…

 -CK-

Komentáře nejsou povoleny.