První čínská letadlová loď se chystá do služby

První čínská letadlová loď se chystá do služby

(ČÍNA) Když si koncem 90.let minulého století Číňané vydražili od Ukrajinců za 20 miliónů dolarů původně sovětský nosič letadel Varjag, leckterý vojenský komentátor si tehdy ťukal na čelo a předpovídal, že si Číňané na tomhle projektu vylámou zuby. Pravda, zrenovovat a zmodernizovat totálně vybrakovaný trup původně zamýšlené chlouby Černomořské flotily na moderní letadlovou loď si vyžádalo celou dekádu usilovné práce a doslova šílené náklady. Nicméně Číňané jsou národ stejně tak pracovitý jako trpělivý a s pomocí Ukrajinců, kteří přislíbili dodat mimo jiné nové pohonné jednotky (ostatní vybavení a výstroj měla být čistě čínského původu), se v loděnicích Dalian začal rodit malý zázrak v podobě letadlového nosiče Shi Lang (Východní vítr).

Číňany samozřejmě nepoháněly nějaké iluzorní ideály, ale snaha ukázat světu a zejména jejich největšímu tichomořskému soupeři Spojeným státům, že má na to, prosazovat své mocenské zájmy i v éře, kdy se civilizovaný svět snaží zmrazit jaderné arzenály a při řešení ozbrojených konfliktů se raději vrátit ke konvenčním zbraním.

A prosazovat tyto zájmy nejen na Dálném východě, ale i jinde ve světě (Čína, jak známo, se už před lety uchytila svými dračími drápky v Africe), nelze už dob admirála Nelsona jinak, než kontrolou námořních komunikací. A v době, kdy  napříč oceány proudí životodárná míza moderní civilizace v podobě ropy, zní tato zásada jako obzvlášť kategorický imperativ.

Nicméně jak čas plynul, obnova obří lodi v přísně střeženém vojenském pásmu Dalian začala dostávat zřetelné kontury. A přestože se Číňané snažili seč mohli celý projekt udržet pod pokličkou, skrýt 302 metrů dlouhou loď o výtlaku 67 500 tun, která s výjimkou amerických lodí třídy Nimitz (330 m) překonává všechny nosiče letadel včetně francouzské jaderné lodi Charles de Gaulle (261 m) nebo anglické Invincible (194 m), není jen tak.

Přestavba se nachýlila ke svému konci v roce 2011, kdy se uskutečnily první testovací zkoušky lodi Shi Lang na moři. Náčelník generálního štábu čínské lidové armády generál Chen Bingde se sice nechal slyšet, že letadlová loď ještě zdaleka není dokončena dokončena, nicméně letos v dubnu oznámil mluvčí čínského ministerstva obrany Yang Yujun, že po dokončení praktických testů a absolvování cvičení vstoupí loď v srpnu 2012 do služby!

Letadlová loď Shi Lang by měla operovat v rámci flotily, dislokované v Jihočínském moři, její hlavní údernou silou by mělo být asi 30 stíhacích bombardérů J-15, vyráběných čínským leteckým průmyslem na bázi ruských strojů Su-33. Kromě toho by lo´d měla nést na dvě desítky protiponorkových a transportních vrtulníků. K výcviku posádek byla v této souvislosti vybudována maketa letadlové lodi u jezera Huangjia poblíž námořního výzkumného střediska ve Wuhanu a k výcviku pilotů sloužily mimo jiné dvoumístné cvičné stroje JT-9.

Komentáře nejsou povoleny.