Osud jménem „Bounty“

(ATLANTIK 2012) O námořnické pověrčivosti by se daly popsat stohy stránek. Patří mezi ně i pravidlo, nekřtít stejným jménem lodi, jejichž osud se naplnil v příliš temných a tragických souvislostech. Dle této tradice si proto například nikdo netroufne dát lodi opět jméno Titanic. Nicméně existují výjimky. A to ani ne tak mezi rejdaři, jako mezi filmaři. Takový příběh vzpoury na lodi Jejího Veličenstva Bounty je už po desetiletí natolik vzrušujícím lákadlem nejrůznějších filmových producentů, že jim dokonce stálo za to dát vzniknout věrným kopiím této legendární plachetnice.

*

Replika slavného trojstěžníku HMS Bounty z roku 1962

Původní loď toho jména byla postavena v roce 1784 a později ve službách královského loďstva jako HMS Bounty pověřena úkolem převézt z Polynésie sazenice tzv. chlebovníku do Karibiku, kde by pomohla vyřešit potravinovou nouzi. Nicméně mise nebyla nikdy dokončena právě kvůli vzpouře části posádky vůči kapitánu Blighovi.

*

Záběr z filmu Vzpoura na Bounty z roku 1935

Příběh byl záhy zpopularizován řadou literátů a s rozvojem kinematografie přišlo i jeho filmové zpracování. V meziválečném období dosáhl největšího věhlasu oscarový filmový přepis z roku 1935 režiséra Franka Lloyda. V hlavních rolích se tehdy představili Charles Laughton (kapitán Bligh) a Clark Gable (Fletcher Christian). A protože film vznikal v době, kdy se na mořích a oceánech plavilo ještě dostatek plachetnic, nebyl problém si vypomoci jejich jednoduchou úpravou.

Marlon Brando jako Fletcher Christian ve filmové verzi Vzpoury na Bounty z roku 1962

To v případě další výpravné adaptace z roku 1962 už bylo hůř. Proto si výprava filmu zaplatila v Nové Scotii stavbu dokonalé repliky. V této filmové verzi si Christiana zahrál Marlon Brando a po dokončení filmu se Bounty stala výletní lodí, provozovanou neziskovými organizacemi. Ty se s lodí plavily napříč všemi poledníky a na provoz si vydělávaly braním platících cestujících. Posádku přitom tvořili dobrovolníci, pro něž byla tvrdá služba na lodi nikoli řeholí, jako v dřevních dobách plachetnic, ale vzrušující odměnou.

*

Replika HMS Bounty si zahrála i ve velkofilmu Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

V roce 1984 se producent Dino de Laurentis pustil do nového filmového projektu na motivy legendární vzpoury a za tím účelem si nechal na Novém Zélandu postavit druhou repliku lodi, nesoucí označení HMAV Bounty. Loď měla ocelovou kostru a dřevěné obložení a po dokončení filmu sloužila výletním účelům v australském Sydney. V říjnu 2007 byla prodána společnosti HKR International Ltd. a stala se novou turistickou atrakcí v zátoce Discovery na ostrově Lantau v Hongkongu.

*

Družicový snímek hurikánu Sandy

První replika HMS Bounty z roku 1962 si později zahrála ještě ve filmech Ostrov pokladů a také v blockbusteru Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Všude, kde se objevila, byla středem pozornosti, a její posádka na ní byla právem pyšná.

K naplnění osudu, nebo chcete-li kletby jejího jména, mělo dojít na sklonku října 2012, prakticky v téže době, kdy u pobřeží Španělska ztroskotala česká briga La Grace. V době, kdy si podél východoamerického pobřeží razil cestu ničivý hurikán Sandy, rozhodla se posádka Bounty zvednout kotvy a uniknout živlům z nebezpečných pobřežních vod. Šestnáctičlenná posádka se rvala s rozbouřenými vlnami k mysu Hatteras a i když loď začala nabírat vodu, věřila, že si se situací poradí, a proto ani nevolala o pomoc. Kritická chvíle nastala v okamžiku, kdy selhal generátor a následně i záložní motor, čímž bylo znemožněno čerpání vody z podpalubí.

Claudene Christian a potápějící se HMS Bounty

Za této situace už nezbylo, než požádat o pomoc pobřežní stráž (Coast Gard). Posádkám záchranných vrtulníků se následně podařilo 90 mil jihovýchodně od mysu Hatteras vyzdvihnout z moře třináct osob. Jediným nezvěstným nakonec zůstal třiašedesátiletý kapitán lodi Robin Walbridge, zatímco zbylé dva členy posádky – mezi nimi Claudene Christianovou – se podařilo dostat z rozbouřených vln až po několika hodinách. Nicméně dvaačtyřicetiletá Claudene, považovaná za prapraprapravnučku někdejšího vůdce vzpoury na původní Bounty Fletchera Christiana,  později svůj boj o život po příliš dlouhém pobytu pod vodou bez kyslíku prohrála…

© CESKYKORZAR.CZ

Komentáře nejsou povoleny.