MOŘŠTÍ VLCI MAJÍ SLOVO

NOVOTNY_01(CZECHIA 2017) Není nad setkání starých mořských vlků, které má v případě někdejších zaměstnanců Československá námořní plavby mnohaletou tradici. Jejich součástí pak bývají  křty nových knižních titulů a autogramiády jejich autorů, ať už píšících pro nakladatelství Mare Czech a nebo Ceskycestovatel.cz.

NOVOTNY_02V druhém případě se během posledních setkání navrátil po delší odmlce mezi své někdejší kolegy kapitány a námořníky i kapitán Radomír Novotný. Právě on a jeho paní Věra vdechly život trilogii Vzpomínky námořníka, která formou mnohdy velmi sugestivních dopisů a vzpomínek přibližuje život na lodích ČSNP (ale také Československé plavby dunajské) prakticky od jejího založení. Život na jedné straně vzrušující a svým způsobem romantický, nicméně ale také nelehký, který přinášel mnohé svízele v rámci služebních vztahů, politické situace v éře totality, ale třeba také ve formě zdravotních postižení, která měla a mají za následek mnohdy nečekaný odchod námořníků z tohoto světa, připomínající  předčasný zánik ČSNP. Zánik, o němž kapitán hovoří mimo jiné v závěru své knihy:

„Někdy mi osud lodí ČSNP připomíná tragický konec těch krásných Twin Towers – newyorských „dvojčat“, které zničili teroristé 11. září 2001. Newyorčané ale své World Trade Center obnovili. A já také stále doufám, že přece jen někdy zase poplují po světových oceánech lodě s českou vlasjkou…“

-CK-

Komentáře nejsou povoleny.