Katamaránový adrenalin

Snad každý technický sport, kde musíte ovládat nějaký stroj za účelem dosažení co nejrychlejšího výkonu, má svou formuli 1. Tou jachtařskou je poměrně nedávno založená třída Extreme 40, která svým posádkám poskytuje zážitky na úrovni letecké akrobacie, pilotování nadzvukové stíhačky a nebo ponoru na dno Mariánského příkopu.

*

Jachtařskou třídu Extreme 40 reprezentují 40 stop dlouhé katamarany o výtlaku 1250 kg, vybavené 62 stop vysokým stěžněm a hlavní plachtou o ploše 75 čtverečních metrů a kosatkou o ploše 25 čtverečních metrů. Pro plavbu po větru se krom toho ještě používá gennaker o ploše 110 čtverečních metrů.

*

První Extreme 40 byl spuštěn na vodu v roce 2005 a zpočátku tyto katamarany poměřovaly síly v závodech tzv. série iShares Cup. V roce 2010 byly přijaty jako samostatná kategorie do Mezinárodní jachtařská federace ISAF (International Sailing Federation) a ještě v červenci téhož roku měly své první oficiální mistrovství světa.

*

Lodě této třídy využívají nejmodernějších technologií a poznatků z oblasti hydrodynamiky a aerodynamiky. Proto není divu, že dosahují závratné rychlosti až 40 uzlů za hodinu (74 km/h). To si ovšem vyžaduje pro jejich ovládání skutečné mistry, kteří se dokážou popasovat s řízením takovýchto úžasných „formulí“. Nicméně i „mistr tesař“ se někdy utne, jak o tom svědčí část připojených záběrů, dokumentujících nehodu jednoho „Extrému“ v barvách týmu Oracle Racing.

Komentáře nejsou povoleny.