Gdynia 2018

gdyniaport18_01

(BALT 2018) Pokud chcete v jeden den spatřit vícero přitažlivých lodí, musíte mít vedle štěstí i trochu informací, abyste na zajímavou podívanou byli včas připraveni. Ať už se jedná o námořní přehlídky válečných loďstev nebo regaty velkých školních plachetnic, případně replik historických plavidel.

První zářijový týden nabízí v tomto ohledu zajímavé zážitky v polské Gdyni, kde si pravidelně připomínají začátek 2. světové války, bitvu o gdaňské Westerplatte a vůbec účast polských námořníků v tehdejším krvavém konfliktu.

*

Přístav Gdynia je jak známo kotvištěm plovoucích muzeí v podobě legendárního torpédoborce H 34 Blyskawica a školního trojstěžníku Dar Pomorza. Nicméně v předvečer připomínky rozpoutání války se můžete spolehnout, že zde spatříte i další lodě.

gdyniaport18_03

ORP Blyskawica vznikl jako druhá loď třídy Grom v britských loděnicích v Cowes v letech 1935-1937 a ve své době představoval špičku lodí této kategorie. Krátce před německou invazí do Polska stihl s dalšími plavidly opustit Bal a uchýlit se do Velké Británie, kde se podílel na bojových akcích Spojenců a doprovodu životně důležitých konvojů.

*

Dar Pomorza je z trochu jiného soudku. Představuje neméně slavnou polskou školní plachetnici, postavenou původně v roce 1909 v německých loděnicích v Hamburku jako Prinzes Eitel Friedrich. V roce 1930 ji ve žalostném stavu odkoupilo Polsko a nechalo ji přestavět pro výcvik 150 až 200 kadetů. V roce 1980 zvítězila v závodech plachetnic Cutty Sark Trophy a o tři roky se z ní stala muzejní loď.

*

Na přelomu srpna a září 2018 pak do Gdyně zavítaly i další atraktivní „plavidla“. Jedním z nich byla jedna ze současných polských školních plachetnic v podobě brigy Fryderyk Chopin, dalším už poněkud letitá ponorka ORP Sep a o něco mladší ORP Grom.

gdyniaport18_04

Ponorka Sep má poněkud pestrý původ, neboť byla postavena v roce 1966 v tehdejším západním Německu (Německá spolková republika) pro norské válečné námořnictvo. Jedná se o jednotku třídy Kobben (typ 207), která v Norsku sloužila jako HNoMS Skolpen. V roce 2001 byla vyřazena ze služby, ale zájem o ni projevili Poláci, když se snažili zbavit závislosti na ruské vojenské technice. Renovovaná ponorka pod staronovým jménem, připomínající jednotku téhož jména z předválečných a válečných dob, obdržela taktické číslo 295, ale letošní rok by měl být vzhledem k jejímu už přece jen pokročilému věku posledním v její aktivní kariéře.

gdyniaport18_02

Také malá raketová loď ORP Grom (423), připomíná svým názvem slavného předchůdce, který však na rozdíl od sesterské Blyskawice byl za 2. světové války potopen německou Luftwaffe. Jeho následovník trochu paradoxně pochází z německých loděnic, nicméně jeho vznik má hodně pestré konotace. Trup vznikl ještě ve „východoněmeckých“ loděnicích ve Wolgastu, nicméně po sjednocení Německa Spolkové námořnictvo o tento typ lodí nemělo zájem a tak je ochotně prodalo Polsku. To pak celkem tři jednotky ORP Orkan, ORP Piorun a ORP Grom v gdaňských loděnicích dokončilo a v roce 1995 zařadilo do služby.

Foto & text © -FKK-

Komentáře nejsou povoleny.