Slavný klavírista a hudební skladatel by byl určitě pyšný. Jeho jméno totiž nosí od roku 1992 polská školní plachetnice, postavená v gdaňských loděnicích Dora Shipyard. Jejím prvním provozovatelem se stala společnost West Island College International (Afloat class) v kanadském Luneburgu (Nova Scotia), kde se v rámci programu Tall Ship školí mladí zájemci o mořeplavbu. Od roku 2011 je tato briga majetkem polského operátora 3Oceans s domovským portem ve Štětíně a nadále slouží k výcviku mladých kadetů, a to i z řad soukromých zájemců.
Mapa cvičných plaveb námořních kadetů na lodích třídy Afloat
Hned při své první velké regatě Columbus napříč Atlantikem se ve své třídě umístila na třetím místě. V letech 1999-200 pak prokázala své kvality při cestě kolem Jižní Ameriky v divokých vodách u mysu Horn.
Dramatické chvíle z konce října 2010, kdy Chopin přišel o část takeláže; vložený obrázek zachycuje jeho zachránce v podobě rybářské lodi Nova Spero
Asi nejnapínavější chvíle dosud zažila loď a její posádka 29. října 2010. Byla tehdy na tří a půlměsíční plavbě z Nizozemí do Karibiku, když se 99 mil jihozápadně od ostrovů Scilly dostala do těžkého moře. Ztratila v něm oba stěžně, a protože na palubě bylo kromě jedenáctičlené dospělé posádky také šestatřicet 14letých kadetů, rozhodl se kapitán požádat o pomoc.
Loď má sice pomocný motor, ale kapitán se obával ho nahodit z obavy, aby se na lodní vrtuli nenamotaly nečistoty, kterých byly okolní vody plné.
Volání „mayday“ nakonec přijal kapitán Shaun Edwards z malého rybářského trawleru Nova Spero, který vzal brigu za asistence dalších lodí a záchranných složek RNAS do vleku a po třech dnech ji dotáhl do přístavu Falmouth.
Program plaveb brigy Fryderyk Chopin na rok 2019; zcela vlevo je znázorněna obsazenost lodi k poslednímu říjnu 2018; jak vyplývá z přehledu, část plaveb je zarezervována privátními zájemci (skupinami)
Další zajímavý výsledek v závodech velkých plachetnic si připsala v roce 2013, kdy ve třídě A obsadila čtvrté místo. V letošním létě křižovala zejména vody Baltu a na přelomu srpna a září 2018 ji redakce Českého korzára zastihla v polské Gdyni, kde doplnila další polská plavidla u příležitosti připomínky vypuknutí 2. světové války a bojů o Westerplatte.
Fryderyk Chopin pod plachatmi – nad přídí probleskuje česká vlajka repliky populární historické brigy Grace
Technické parametry STS Fryderyk Chopin: tonáž 670 t, délka 44 m, výška 36,27 m, šířka 8 m, ponor 4,2 m, posádka 8 mužů, max. počet kadetů 45. Hlavní řečí na lodi je polština, druhou angličtina.
Účast na regatách: The Tall Ships Races 2016, The North Sea Tall Ships Regatta 2016, The Tall Ships Races 2017, The Tall Ships Races 2018.
Foto ©-CK- a archív