Captain Blood

Hodnocení (IMDb.com): 7,8

USA, 1935, 119 min
Režie: Michael Curtiz
Scénář: Casey Robinson (podle literární předlohy R. Sabatiniho)
Hudba: Erich Wolfgang Korngold
Kamera: Ernest Halley & Hal Mohr
Distributor: Warner Bros. Pictures

Hrají:
Errol Flynn (Peter Blood), Olivia de Havilland (Arabella Bishopová), Lionel Atwill (plk. Bishop), Basil Rathbone (Levasseur), Ross Alexander (Jeremy Pitt), Guy Kibbee (Haghtorpe), Henry Stephenson (Lord Willoughby), Robert Barrat (Wolverstone), Hobart Cavanaugh (dr. Bronson), Donald Meek (dr. Whacker), Jessie Ralph (paní Barlowová), J. Carrol Naish (Cahusac), Pedro de Cordoba (don Diego), Vernon Steele (Jakub II.) aj.


Dříve narození pamětníci si možná vybaví film Syn kapitána Blooda, který v polovině 60. let zapůsobil jako naprosté zjevení mezi tehdejšími budovatelskými a sovětskými filmovými šlágry.  S odstupem času a hodnoceno kritickým okem měl film množství slabin, ale jeho udatný hrdina jako by svou šavlí rozháněl tehdejší komunistickou zatuchlinu a dělal prostor zlaté éře sice krátkodobého, leč o to intenzivnějšího nejen filmového, ale celospolečenského uvolnění.

Nicméně proč právě Syn kapitána Blooda? Jen málokdo z nás tehdy desetiletých tušil, že filmový junior měl svého filmového seniora, jemuž byla předlohou legendární dobrodružná publikace Rafaela Sabatiniho. Bohužel, dnes už krom pár skutečných milovníků korzárských příběhů nemá nikdo ani potuchy, kdo to kapitán Peter Blood byl, natož aby měl ponětí, kdy a kde žil.

Takže abychom odstranili nános nepřesností historie neznalých filmových kritiků, jen pro pořádek:

Příběh irského lékaře Petera Blood začíná tam, kde končí dobrodružný pokus vévody z Monmouthu o svržení novopečeného dědice anglického trůnu Jakuba II. V bitvě u Sedgemooru v červenci roku 1685. Jako lékař cítí Blood povinnost ošetřit raněného lorda Gildoye, který však bojoval na „nesprávné“ (rozuměj poražené) straně proti králi. Tím se Blood zaplete do politických bouří, je obviněn z velezrady a odpudivým soudcem Jeffreysem odsouzen k trestu smrti. Nicméně král Jakub II. má s odsouzenci jiné plány a rozhodně se je zpeněžit prodejem do otroctví karibským plantážníkům. V přístavu Port Royal koupí hrdého Blooda půvabná neteř místního vojenského velitele plukovníka Bishopa Arabella. Blood se cítí pokořen, nicméně když mu Arabella sežene místo osobního doktora místního guvernéra, trpícího dnou, pocítí k ní jisté sympatie. Nicméně i nadále chystá plány, jak z otroctví uniknout. Plán je však takřka zmařen ve chvíli, kdy se podezíravý Bishop rozhodne přimět bičováním jednoho z trestanců, aby vyzradil, co ví. V poslední chvíli zasáhne nečekaně náhoda, když se v přístavu objeví španělská loď a zaútočí na město. Blood se se svými muži zmocní španělské plachetnice a zahájí pirátskou kariéru. Brzy dosáhne neuvěřitelných úspěchů a když starý guvernér není s to zastavit pirátské nájezdy, je na jeho místo jmenován Bishop. Mezitím Arabella odcestuje na nějaký čas do Evropy a když se vrací do Karibiku ve společnosti královského vyslance  lorda Willoughbyho, ocitne se v zajetí zlotřilého piráta Levasseura, který je hodlá prodat za tučné výkupné. O zajatce projeví zájem Blood, jemuž se tak naskytne příležitost vychutnat si někdejší pokoření při vlastním prodeji do otroctví.

Vykoupené zajatce se Blood rozhodne odvézt do bezpečí přístavu Port Royal, který je ale právě ostřelován francouzskou eskadrou. Bishop je tou dobou pryč, protože se honí po Karibiku za Bloodem, a Blood se odmítá angažovat za krále, který ho nechal prodat do otroctví. Teprve když mi Willoughby odhalí, že Jakub byl svržen a on  přijíždí z pověření nového krále Viléma Oranžského, rozhodne se Blood zasáhnout a svede s Francouzi urputnou bitvu.

Odměna pro udatného reka je pak více než sladká. Nejen že je jmenován novým guvernérem namísto Bishopa, na něhož čeká popotahování za zanedbání povinností, ale nakonec si získá srdce a ruku i krásné Arabelly.

V hlavních rolích se tehdy představili legendární Errol Flynn a jedna z nejpopulárnějších hvězd tehdejšího Hollywoodu Olivia de Havilland.

Film byl nominován celkem na pět oscarů (nejlepší film, režie, hudba, zvuk a scénář), z nichž proměnil dva ze režii a za scénář. Tvůrci přitom během natáčení využili už některé hotové bitevní scény z ještě němého stejnojmenného filmu z roku 1924. Oproti literární předloze byl film samozřejmě poněkud zredukován, takže zde některé části jako útok na Maracaibo či postavy (baron Rivarol) chybí. Přestože však vzniklo vícero filmových adaptací tohoto románu (první se zrodila ještě v němé éře filmu v roce 1924 a poslední vznikla ve francouzsko-ruské koprodukci v roce 1991), tato je dodnes považována za nejzdařilejší a nejklasičtější.

Pro Flynna a Olivii to bylo první, ale zdaleka nikoli poslední společné setkání před kamerou. Celkem se spolu objevili v osmi filmech, mimo jiné i v nové adaptaci Robina Hooda z roku 1938. Flynn si pak v roce 1940 zahrál v dalším filmu podle Sabatiniho románu The Sea Hawk.

Z ohlasů současných diváků (csfd.cz):

Schweinhund

Moje nejoblíbenější ,,flynnovka“, to se to Curtizovi točilo s takovým materiálem. Mimochodem Flynn i Rathbone opravdu šermovat uměli a nikdy nepotřebovali dublera.(11.4.2011)

liquido26

Krásný a velkolepý snímek se skvělými herci. Errol Flynn coby férový pirát Peter Blood, krásná Olivia de Haviland, zlý francouzský pirát Basil Rathbone (který byl na plátně tragicky krátkou dobu) a Lionel Atwill v roli plukovníka Bishopa. Tato jména jsou už sama o sobě zárukou skvělé podívané. Film byl navíc skvěle natočený a nenudil ani vteřinu. Myslím si, že by filmu slušela již barva.(21.1.2009)

Ilicka

Poctivý pirátský film obsahující téměř vše, co k tomuto žánru patří, sympatický hrdina, sympatický objekt jeho touhy, více než jeden záporák, dynamické šermířské souboje, námořní bitva a romantické dálky. Chybí jen ten poklad, dřevěná noha a papoušek. Doplněno velice slušnými vizuály, z kulis jsem studio téměř necítila. Navíc jsem díky tomuto filmu naplno docenila Ostrov Hrdlořezů, který v mnoha ohledech skládá Curtizovu filmu hlubokou poklonu anebo jej vykrádá… Vyberte si sami.(12.3.2010)

Komentáře nejsou povoleny.